Kanapa jak marzenie
24 października 2014, 03:40


 

Na sofę "Bohémien" włoskiej marki Busnelli każdy, ale to każdy zwraca wagę. Nawet ten, kto twierdzi, że wcale mu się nie podoba. Nawet miłośnik minimalistycznych, geometrycznych mebli. Sprawdziłam. Wiem, co mówię. 
 


Stoi na ekspozycji w showroomie The Prime w Warszawie na ul. Kopernika 5 (zajrzyj tutaj). W tym showroomie, specjalizującym się w luksusowych artykułach wyposażenia wnętrz, jest wiele atrakcyjnych mebli. Ale i tak wszyscy goście prędzej czy później stają przed "Bohémien" i...

Zastanawiają się przez chwilę. Dotykają grubej, ekstremalnie miękkiej skóry. Pytają, czy można usiąść. Siadają. Potem wydają werdykt, który brzmi różnie: od zachwytu po zdawkowe: "To nie w moim stylu". Ale żebyście widzieli ten błysk w oku!

Oto kanapa "Bohémien" w showroomie na Kopernika:
 


Co takiego jest w "Bohémien", że nikt nie przechodzi obok niej obojętnie? Bezpośrednią inspiracją była dla niej oczywiście klasyczna sofa typu chesterfield. Jednak projektant, Castello Lagravinese, zmodyfikował i unowocześnił znaną od dawna formę. Ukryta wewnątrz konstrukcja obszyta została jednym kawałkiem skóry, której fałdy swobodnie zwisają nad podłogą, tworząc coś w rodzaju "sukni".

Aby było to możliwe, "kawałek skóry" musi mieć kilkanaście metrów kwadratowych, a sama skóra musi być miękka niczym drapowana tkanina. Jeśli dodam, że ta skóra jest gruba na kilka milimetrów, jednolicie gładka, nie pokryta żadną dodatkową powłoką, ale za to wodoodporna - zrozumiecie, z jak nadzwyczajnym materiałem mamy do czynienia.
 


Cały mebel jest obszywany przez jednego człowieka. W manufakturze Busnelli w Misinto pracuje nad tym tylko jeden specjalista. W tym samym miejscu produkowana jest także cała konstrukcja kanapy (stelaż, wypełnienie, nóżki etc.)

Busnelli kontynuuje w ten sposób dobre, stare tradycje rzemieślnicze. Warto wiedzieć, że firma należy do najstarszych włoskich marek meblowych. Założyli ją bracia Busnelli w miejscowości Meda w 1953 roku. Obecnie firma jest bardzo znana nie tylko w Italii, ale na całym świecie. Zwłaszcza na Dalekim Wschodzie i w USA. Kochają ją mieszkańcy Dubaju.

Wszędzie nazwa Busnelli postrzegana jest jako synonim luksusu. Nie tylko sofa "Bohémien", ale też inne meble z logo tego producenta produkowane są ręcznie, z najwyższej jakości materiałów, tradycyjnymi metodami. W Polsce przedstawicielem marki jest The Prime. 

Wokół kanapy "Bohémien" powstała cała rodzina produktow: fotel, szezlong, ławka. Wszystkie meble mają podobną strukturę, a ich znakiem rozpoznawczym są opadające ku ziemi fałdy skóry.
 


Kanapa Bohémien dostępna jest w kilku rozmiarach. Najdłuższa ma aż 4 metry długości! 

Może być tapicerowana nie tylko skórą, ale też tkaniną. Wybór skór, tkanin i kolorów jest bardzo ograniczony.


Niesamowite jest to, że "Bohémien", mimo swej klasycznej, "pałacowej" formy, znakomicie sprawdza się we wszystkich wnętrzach. Także tych najbardziej nowoczesnych. 


 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com