Ciepło pod stopami
14 lipca 2014, 06:31


Piękne deski, prawda? Pod nimi jest zamontowane ogrzewanie podłogowe. Szwajcarska firma Bauwerk Parkett (pisałam już niej tutaj) produkuje deski o takich parametrach technicznych, że możliwy jest ich montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Niedawno przeczytałam ciekawy artykuł przygotowany przez specjalistów z firmy Lares, przedstawiciela m.in. firmy Bauwerk w Polsce. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy o tym, jakie wymagania musi spełniać drewniana podłoga, żeby położona pod nią instalacja grzewcza pełniła swoją rolę jak należy. Pomyślałam, że warto podzielić się z wami tą wiedzą. Cytaty z artykułu będę pisała kursywą.


 

Po pierwsze, "powinno się wykorzystywać wyłącznie deski sezonowane o jak najniższym oporze cieplnym i odpowiedniej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż desek warstwowych, które dzięki wysokiej stabilności są mniej narażone na ewentualne rozsychanie się i powstawanie szczelin." 

 


 

W zasadzie dość zrozumiałe, prawda? Ale o co chodzi z tym oporem cieplnym? Chyba o to, że drewno może mniej lub bardziej pochłaniać, czyli "zabierać" nam ciepło. Firma Bauwerk Parkett nie bez powodu nagłaśnia fakt, że wszystkie jej podłogi nadają się do montowania na ogrzewanie podłogowe. Wyspecjalizowała się w produkcji desek dwuwarstwowych o bardzo niskim oporze cieplnym (0, 049 m2 K/W) i teraz może się tym szczycić.
 

 

Oczywiście istotny jest gatunek drewna. Trzeba wybierać gatunki "o niskim współczynniku skurczu i dobrej higroskopijności." To znaczy, że "najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, takie jak teak, merbau, doussie i jatoba, ale również wysokiej jakości rodzima dębina." Nie należy montować na ogrzewanie podłogowe twardego klonu kanadyjskiego oraz buku. W przypadku akacji i sucupiry trzeba natomiast uważać na temperaturę - jej temperatura na powierzchni podłogi nie może być wyższa niż 27 stopni.


 

I jeszcze kilka zdań na temat technicznych szczegółów. Warto je przeczytać, zanim powierzymy instalację ogrzewania fachowcom:

"Ogrzewanie podłogowe powinno być rozmieszczone równomiernie pod całym parkietem, a jeśli zamierzamy ułożyć je tylko w części pomieszczenia, fragmenty nie ogrzewane i ogrzewane powinna oddzielać szczelina dyletacyjna."

"Sam montaż nie różni się od montażu na klasyczną wylewkę bez ogrzewania."

"Uruchamiając ogrzewanie tuż po montażu, temperaturę warto zwiększać stopniowo, by uniknąć deformacji i pęknięć". 

Trochę zmroziła mnie informacja, że idealną temperaturą dla podłogi drewnianej podgrzewanej od spodu jest 21 stopni Celsjusza. Nie jestem w stanie siedzieć przy komputerze dłużej niż pół godziny, gdy temperatura spada poniżej 23 kresek...

 

Na zdjęciach: podłogi z kolekcji Silverline (pierwsze u góry) i Villapark (pozostałe) marki Bauwerk Parkett. Źródło zdjęć: Lares

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com