Jeśli nie mam w mieszkaniu osobnej pralni, gdzie powinnam umieścić pralkę?
18 marca 2014, Piotr Iwanowicz

Oczywiście posiadanie własnej pralni, suszarni czy prasowalni to sytuacja idealna. Ale w wielu polskich mieszkaniach - powodu braku miejsca - funkcje gospodarcze przejmują pomieszczenia o innym przeznaczeniu: kuchnia, łazienka, przedpokój. Oczywiście nie jest to żelazna reguła. Nawet w niewielkim studio można zorganizować oddzielne miejsce na pralnię. Weźmy pod uwagę fakt, że "pudełko", jakim jest pralka, zajmuje tylko 0,32 m3 (teraz, przy płytszych pralkach, nawet 0,22 m3). Na wydzielenie miejsca dla pralki w planie domu wystarczy więc tylko około pół metra kwadratowego powierzchni. Oczywiście powinniśmy tę powierzchnię nieco rozszerzyć, dodając trochę miejsca na umywalkę i szafkę na środki chemiczne, ewentualnie także na wentylowaną minisuszarnię (jeśli pralka nie ma funkcji suszenia). Wszystko razem zajmie jeden metr kwadratowy. Zapewniam, że zmieści się jeszcze pojemnik na brudną bieliznę i deska z żelazkiem. A co robić, jeśli z przyczyn instalacyjnych i z powodu konieczności przebudowy wnętrza taki projekt  jest niemożliwy do wykonania? Pozostaje nam umieszczenie pralki w łazience lub kuchni. Moim zdaniem pralka wymaga "wmontowania" w zabudowę meblową lub wnękę. Można ją po prostu schować pod wysoki blat w kuchni lub w łazience. Dziś często nawet w średniej wielkości  mieszkaniach jest osobne wc "dla gości". Jeśli jest odpowiednio zaprojektowane, tzn. ma plan podłużnego prostokąta i drzwi na dłuższej ścianie, można w nim zmieścić pralkę pod blatem na przeciwko muszli wc. Pomysłem do dużej łazienki jest wydzielenie strefy o szerokości 60-70 cm  i zamknięcie jej szklanymi drzwiami - powstanie w ten sposób mała pralnia w łazience. Dziwię się, że nie są popularne pralki do zabudowy, podczas gdy powszechne są lodówki, piekarniki, a nawet ekspresy do kawy tego typu. Na koniec uwaga: pralki mają na ogół wymiary 85 x 60 x 55 cm (W x S x G). Czasem warto poszukać pralki niższej, o wysokości 82 cm. Wtedy na pewno zmieści się ona w ciągu standardowych szafek kuchennych, które mają najczęściej wysokość 85 cm.

Czy można w łazience połączyć: beton + gres + biała cegła+ stare drewniane meble? Co umieścić nad wanną, żeby nie było pusto?
13 marca 2014, Ola Wołczyk-Perłak

Uważam, że w zaproponowanym tu zestawie jest o jeden materiał za dużo. Odradzałabym użycie cegły. Zwłaszcza, jeśli płytki ścienne czy podłogowe mają wyrazisty wzór - wtedy na pewno wymagają spokojnego tła. Beton i drewno będą wystarczające.

Nie widząc przestrzeni, trudno mi jednoznacznie stwierdzić, co byłoby najlepsze na dekorację ściany nad wanną. Czasem już jeden mały detal sprawia, że ściana nie wygląda na pustą. Niekoniecznie musi to być jakaś mocna okładzina. Do wnętrz ze starym drewnem pasują obrazki lub lustra w ramach dopasowanych do mebli. Można je wieszać pojedynczo lub grupami. 

Czy jeśli chcę mieć parkiet w łazience, to muszę tam zastosować to samo drewno, które jest w całym domu?
10 lutego 2014, Katarzyna Mikulska

Wnętrze powino być spójne. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest położenie takie samej podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli łazienka jest częściowo otwarta na sypialnię (to ostatnio bardzo modne rozwiązanie), zastosowałabym w niej to samo drewno, przynajmniej na fragmencie mało narażonym na wilgoć. Pozostała część może być z innego materiału, np. gresu czy kamienia. Wówczas i tak osiągamy jednolity klimat. Jeżeli jednak łazienka jest odizolowana od reszty domu, to lepiej od razu położyć w niej gres lub kamień niż inne drewno. Lepiej mieszać różne materiały niż "drewno z drewnem".

Wiem, że modna jest czerń w łazience. Czy warto projektować czarną łazienkę, jeśli ma ona tylko kilka metrów kwadratowych

Czerń we wnętrzach jest uznana za kolor mocno kontrowersyjny, ma tylu zwolenników, co przeciwników. Zgodzimy się z tym, że często czerń pomniejsza optycznie przestrzeń, jednak przy umiejętnym wykorzystaniu tego koloru można osiągnąć przeciwny efekt. Czarny kolor we wnętrzu można wykorzystać w różnych postaciach, np. jako gładkie duże tafle barwionego szkła, matowe lub połyskujące płytki. My często projektujemy ciemne łazienki i zwykle wyglądają one bardzo efektownie. Łącząc czarne płytki z białą ceramiką i dużymi taflami luster osiągamy niezwykle elegancki efekt. Aby powiększyć ciemne wnętrze, czasem wybieramy jedną ścianę, którą możemy w całości pokryć lustrem - ten zabieg wizualnie powiększa pomieszczenie aż dwukrotnie! Bardzo ważnym elementem w ciemnym wnętrzu jest oświetlenie. Tak naprawdę stanowi ono najważniejszy element projektu. Stosując oświetlenie sufitowe, mamy pewność, że łazienka będzie pomieszczenierm spełniającym swoje podstawowe funkcje. Jednak możemy też przygotować oświetlenie w taki sposób, aby stała się ona miejscem przytulnym i intymnym. Wystarczy wykorzystać światła boczne, diody LED w miejscach ukrytych, np. pod jakąś półką, za lustrem na ścianie itp. - i łazienka stanie się zupełnie innym wnętrzem.

 
 
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com