>   Łazienka
Klejnoty z klasą
16 marca 2019, 01:22


Bateria z nowej kolekcji AXOR Edge

Na tegorocznych targach łazienkowych ISH we Frankfurcie nad Menem marka AXOR zaprezentowała nową kolekcję baterii Edge. Miałam przyjemność uczestniczyć w kameralnym spotkaniu dla dziennikarzy, podczas którego o nowym produkcie opowiedział jego twórca.

Projektantem linii jest słynny francuski designer Jean-Marie Massaud. Autor niezliczonych projektów przedmiotów i wielkich dzieł architektury. Artysta wszechstronny, pracujący w skali makro i mikro dla największych marek świata. W jego portfolio znajdziemy inspirowany wulkanem stadion w Meksyku, samochód koncepcyjny (Toyota) i projekt sterowca (ONERA), butelkę perfum (Cacharel) i kanapę (MDF Italia, B&B Italia i in.) Wszystkie prace Massaud cechuje jednak innowacyjne podejście do tematu w połączeniu z lekkością i elegancją.


Jean-Marie Massaud ze swoim nowym dziełem

Jean-Marie Massaud to artysta wybitny, należący do światowej czołówki projektantów. W bezpośrednim kontakcie okazał się człowiekiem sympatycznym, otwartym, uśmiechniętym. Wciąż żartuje, łatwo nawiązuje kontakt. Podobno biała koszula i białe spodnie to jego strój obowiązkowy i znak rozpoznawczy.
Zawsze podziwiałam jego projekty i szczerze mówiąc, patrząc na nie, spodziewałam się kogoś bardziej poważnego i powściągliwego. Tymczasem gwiazda designu bez oporu zgodziła się na wspólne selfie :)


Autoportret z artystą, czyli Jean Marie Massaud i Ewa Mierzejewska

Marka AXOR  należąca do grupy Hansgrohe, jest znana z awangardowego i zaawansowanego technologicznie wzornictwa. Od 25 lat proponuje baterie najwyższej jakości, idealne do najbardziej luksusowych łazienek i kuchni. Współpracuje z najlepszymi designerami, takimi jak Philippe Starck, Antonio Citterio, Patricia Urquiola czy Jean-Marie Massaud. Ten ostatni zaprojektował pierwsze baterie dla AXOR już 13 lat temu.


Bateria Axor Massaud - poprzedni projekt J.-M.Massaud dla marki AXOR


Najnowszy produkt marki AXOR - bateria Egde, tu w wersji umywalkowej

Jak podczas prezentacji mówił sam Massaud, najnowsza kolekcja baterii zatytułowana Edge inspirowana jest francuskim Art Deco, a konkretnie zdobnymi w geometryczne wzory fasadami budynków w tym stylu. Architektoniczna forma jest "symbiozą brył geometrycznych i ultraprecyzyjnej metody produkcji". Cała koncepcja opiera się na grze brył - kostek różnych proporcjach - na przemian polerowanych i pokrytych drobną teksturą - wyciętą w metalu siateczką.

Asymetrycznie połączone kostki szlifowane są ostrzami diamentowymi z największą precyzją, w specjalnym pomieszczeniu, gdzie zniwelowane zostały nawet drgania gruntu (!) Wyważone proporcje i kontrast między powierzchniami polerowanymi a pokrytymi delikatnym wzorem daje zdumiewająco piękny efekt.


Edge w polerowanym mosiądzu wygląda znakomicie!

W kolekcji  AXOR Edge są dostępne baterie do umywalki, wanny, bidetu i moduły z termostatem do prysznica. Wszystkie elementy są jednocześnie masywne i delikatne, optycznie lekkie, a faktycznie bardzo ciężkie (co mogłam osobiście sprawdzić).  Dostępnych jest siedem kolorów powierzchni, ale moim zdaniem wersje w złocie i mosiądzu wyglądają najlepiej.

Jeśli zgadzacie się ze mną, że baterie są dla łazienki tym czym biżuteria dla wieczorowej kreacji, to musicie też przyznać, że baterie z linii AXOR Edge mogą pretendować do miana najcenniejszych klejnotów. Są wprost stworzone dla ludzi, którzy lubią otaczać się wyrafinowanymi, drogimi przedmiotami i nie mają zamiaru ukrywać swojego bogactwa. Przeciwnie, pragną, by to co jest kosztowne i z klasą, wyglądało na... kosztowne i z klasą.

Baterie Edge prysznicowa i do wanny wolno stojącej. Zdjęcia mojego autorstwa.

„We współpracy z AXOR zawsze staram się zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia. Dzięki AXOR Edge odpowiedziałem na zapotrzebowanie na wyrafinowanie i wyjątkowość. Z przedmiotu codziennego użytku uczyniłem rzeźbę. Każdy produkt z tej kolekcji to więcej niż kran. To klejnot, arcydzieło, unikalny obiekt architektoniczny wywiercony z mosiężnego bloku, a następnie ubrany w indywidualnie dobrane wykończenia. Prawdziwe dzieło sztuki, które rozszerza twoją intymność na całe twoje życie - to moje rozumienie luksusu” - mówił o swoim projekcie Jean-Marie Massaud.

Więcej o kolekcji (w języku angielskim) przeczytać możecie na stronie: https://www.axor-design.com/en-int/products/collections/axor-edge.html

]

Termostat prysznicowy z kolekcji AXOR Egde to kwintesencja architektonicznej konstrukcji przedmiotu

 

 

Bateria umywalkowa w kolorze różowego złota

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com