Magiczne pióra
6 sierpnia 2016, 06:06
Zdjęcia: Matteo Balsamini, Claudia Zalla     


Kolekcja "Plumage" włoskiej marki BottegaNove zachwyca mnie nieustannie od czasu premiery w Mediolanie w kwietniu tego roku. Ale nie chodzi tylko o niewątpliwy urok tej misternie wykonanej mozaiki. Moim zdaniem w tym produkcie jak w soczewce skupia się kilka najmocniejszych obecnie trendów we wzornictwie:

1. zamiłowanie do form inspirowanych naturą, poetyckich i baśniowych, 2. dążenie do unikalności, między innymi poprzez powrót do tradycyjnych technik rzemieślniczych, znanych od stuleci i kultywowanych w lokalnych manufakturach, 3. moda na trójwymiarowe efekty w dekoracjach ściennych.
 

   

Markę BottegaNove stworzył Christian Perogaro (na zdjęciu poniżej, po lewej). Bazą były dla niego tradycyjne wyroby ceramiczne z miejscowości Nove w północno-wschodnich Włoszech. To liczące zaledwie 5000 mieszkańców miasteczko od wieków znane jest swoich manufaktur, które powstawały tam od  około 1700 roku.

Młody przedsiębiorca Christian Perogaro wychował się w Nove, jak sam mówi, "wśród form i pieców garncarskich". Postanowił zbudować firmę, która będzie specjalizować się w ceramicznych i porcelanowych dekoracjach. Miała to być jego dpowiedź na standaryzację i masową produkcję współczesnych kafli. Nową dyrektor artystyczną firmy została ostatnio Cristina Celestino (na zdjęciu poniżej, po prawej). To ona zaprojektowała m.in. kolekcję "Plumage".
 

Twórca marki BottegaNove Christian Perogaro oraz dyrektor artystyczna i projektanta kolekcji "Plumage", Cristina Celestino

Kolekcja "Plumage" to różnej wielkości "pióra" (po angielsku "plumage" znaczy "upierzenie"), w różnych kształtach i różnych odcieniach (paleta barw jest jednak konsekwetnie naturalna, stonowana). Układane jedna nad drugą niczym dachówki, zamieniają płaszczyznę ściany w trójwymiarową, poetycką kompozycję.
 


Wszystkie mozaiki BottegaNove, także "Plumage", to dzieło rąk ludzkich. Każde pojedyncze "piórko" jest osobno wypalane i ręcznie malowane. Dzięki temu jest maleńkim unikatem.
 


Inspiracją dla Cristiny Celestino były ptasie pióra - ale w takiej formie, jaką przedstawiali twórcy antycznych rzeźb. 
 


W skład kolekcji wchodzą dwa rodzaje płytek, odzwierciedlające dwa rodzaje pierza. Mogą być one wykonane zarówno z tradycyjnej glinki, jak i ze szlachetnej porelany z Limoge.
 


Cristina Celestino zaprojektowała w tym roku także inną kolekcję dla BottegaNove: "Rose". To hołd dla kobiet z Nove, które pracowicie modelują w glinie małe, ozdobne kwiatki. 
 


Więcej na temat BottegaNove i jej kolekcji oraz kontakt z przedstawicielami firmy uzyskacie na stronie botteganove.it. Nie wiem, czy produkty BottegaNove są już dostępne w Polsce. Jeśli ktoś o tym słyszał, bardzo proszę o informację. 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com