Kawa z widokiem na dno oceanu
23 listopada 2015, 10:21


"Gdy długo patrzysz w otchłań, otchłań zaczyna patrzeć na Ciebie" - to zdanie Fryderyka Nietschego projektant wybrał sobie jako komentarz do swojego nowego dzieła. A dziełem tym jest stół kawowy nazwany "Abyss" (z ang. otchłań, przepaść). 
 


Stół wygląda jak fragment przekroju poprzecznego Ziemi w miejscu, gdzie skorupa ziemska zapada się pod błękitnymi wodami oceanu. "Głębia oceanu" - tak po polsku nazwałabym ten mebel. Jest fascynujący i hipnotyzujący. Budzi takie emocje, że gdy pokazałam go na moim profilu na Facebooku, natychmiast pobiłam wszystkie rekordy. Żaden inny przedmiot nie zdobył tylu "lajków" w jeden dzień!
 


Ten niezwykły obiekt powstał w brytyjskiej pracowni Duffy London. Aby poznać jego historię, muszę cofnąć się aż do roku 2002. To wtedy Christppher Duffy, świeżo upieczony absolwent wydziału wzornictwa przemysłowego z Brighton, założył studio projektowe, które do dziś tworzy wyłącznie bardzo oryginalne przedmioty. 

Trudno zaliczyć je do mebli. Patrząc na nie, zastanawiamy się, czy należą bardziej do świata sztuki czy designu. Produkowane są pojedynczo, na indywidualne zamówienia lub w limitowanych seriach. Zawsze na terenie Wielkiej Brytanii, ręcznie, przez znakomitych rzemieślników. Są to często rzeczy, które przeczą zasadom grawitacji, wywołują zabawne złudzenia optyczne lub drwią z naszych przyzwyczajeń...
 


Nie inaczej jest ze stołem "Abyss". Christopher Duffy opowiada, że na pomysł tego mebla wpadł, przyglądając się stosowi szyb ułożonych jedna na drugiej (leżały u jednego z zaprzyjaźnionych z nim dostawców szkła). "Nagle zobaczyłem, że im głębiej, tym kolor szkła staje się coraz ciemniejszy - zupełnie tak jak wraz ze wzrostem głębokości coraz bardzoej granatowa staje się woda w oceanie".
 


Zaczął się długi proces "dojrzewania koncepcji" i testowania różnych materi ałów. Ostatecznie stół został zrobiony z drewnianych i szklanych płyt. Ma wymiary 150 x 75 x 40 cm. Jeśli ktoś chciałby go zamówić dla siebie, musi osobiście skontaktować się z Duffy London za pośrednictwem strony duffylondon.com

Każdy egzemplarz jest wykonywany na idywidualne zamówienie. Czas realizacji wynosi 16-20 tygodni. 
 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com