Kamień wagi lekkiej
13 kwietnia 2015, 03:12


Przyzwyczailiśmy się do tego, że kamień nadaje wnętrzom wyraz bardziej klasyczny, a niekiedy monumentalny. Ściany obłożone kamieniem wprowadzają nastrój "powagi". Solidność i ciężar materiału robią swoje. Tymczasem właściciele pewnej włoskiej firmy wymyślili sposób na to, by kamień "oswoić" i by zastosować go z lekkością i wirtuozerią także w dziełach współczesnej architektury.

Firma nazywa się Salvatori i od niedawna ma swoje przedstawicielstwo w Polsce (reprezentuje ją The Prime). Jej specjalnością są innowacyjne produkty z marmuru oraz innych kamieni naturalnych. Została założona tuż po II Wojnie Światowej w Toskanii, pomiędzy Pietrasanta i Forte dei Marmi, w regionie znanym ze wspaniałych kamieniołomów i z działających tam od stuleci warsztatów specjalizujących się w technikach obróbki kamienia. Obecnie Gabriele Salvatori, dyrektor artystyczny marki, reprezentuje trzecie pokolenie właścicieli firmy i podtrzymuje ponadczasową, lokalną tradycję.

Tym, co wyróżnia Salvatori na rynku kamieniarskim jest wyjątkowy sposób traktowania kamienia. Płytki kamienne Salvatori przypominają płytki tradycyjnego gresu - mają podobne wymiary, są cienkie, lekkie i można je przyklejać do podłoża na klej do ceramiki. Powierzchnia płytek zazwyczaj jest trójwymiarowa. co daje przepiękne, niezwykle subtelne efekty światłocienia. Ponieważ płytki układane są bezfugowo i ściśle przylegają jedna do drugiej, z daleka tworzą jednorodną powierzchnię.
 


Kamień w formacie gresu to prawdziwa rewolucja we wnętrzach. Dzięki temu, że płytki kamienne są lekkie i cienkie, zniesionych zostaje wiele ograniczeń związanych ze stosowaniem kamienia w "normalnej" formule. Można poszaleć!

Koncepcją firmy jest tworzenie całościowych realizacji w kamieniu. Z największym naciskiem na łazienkę i kuchnię. Salvatori proponuje architektom, by projektowali wnętrza łazienek, w których będzie jak najwięcej kamienia: od podłogi po sufit. Obłożone kamieniem Salvatori są wtedy nie tylko ściany.
 


Sekret popularności marki Salvatori tkwi w tym, że każda płytka jest żłobiona w geometryczne wzory. Powstaje efekt niezwykle modny we współczesnych wnętrzach "efekt 3D". Jednocześnie szlachetna, naturalna struktura kamienia pozostaje nienaruszona.
 


Niepotrzebne są żadne wymyślne wzorki. Zamiast nich mamy rytmicznie wycinane w twardym materiale rowki o zróżnicowanej głębokości. 
 


W ofercie firmy Salvatori jest kilka kolekcji. Większość zastosowanych wzorów jest geometrycznych. Każdy wzór można mieć w kilku gatunkach kamienia. Wybór jest duży, jednak zawsze pozostajemy w tym samym świecie geometrii...
 


Oprócz płyt kamiennych w roli okładzin na podłogi i ściany, Salvatori proponuje także gotowe produkty: wanny i umywalki. Oto przykład. 
 

 

 

Kolekcje Salvatori zostały wykorzystane w wielu ciekawych projektach na całym świecie, począwszy od luksusowych butików firm takich jak Armani, Tom Ford, Salvatore Ferragamo czy Louis Vuitton, aż po ogromne obiekty takie jak Chelsea Bridge Wharf w Londynie. Z firmą Salvatori współpracują takie gwiazdy współczesnego designu jak Piero Lissoni, Rodolfo Dordoni, John Pawson czy Ron Gilad. 
 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com