>   Wydarzenia
W grupie raźniej
9 lutego 2014, 11:49


 

Jedną z ciekawostek, które zaobserwowałam w ciągu ostatniego roku, jest coraz większa popularność małych, okrągłych stolików uzupełniających wystrój salonu. Taki stolik stawia się obok fotela albo kanapy tylko po to, by odłożyć na chwilę filiżankę lub trzymaną w dłoniach książkę. Opisuję dokładnie to zjawisko w innym miejscu. Prawdopodobnie na fali popularności "maluchów na jednej nodze" powstała instalacja wielkiej gwiazdy współczesnego designu, Japończyka Nendo.

Pokazana została na ostatnich targach w Mediolanie i była jednym z najczęściej omawianych wydarzeń tej edycji. Designer stworzył instalację Stone Garden dla firmy Caesarstone, specjalizującej się w wytwarzaniu innowacyjnego materiału "kamieniopochodnego". Zaprojektował dla nich specjalny mebel – stolik o nazwie "Stone Edge Table". Ustawił dziesiątki takich stolików na dziedzińcu Palazzo Crivelli w dzielnicy Brera, która podczas targów zamienia się w tętniacy życiem Brera Design District.

 

 

 

Byłam tam, widziałam tę instalację. Wyglądała genialnie! Stoliczki przypominały mi rosnące obok siebie grzyby na cieniutkich, niemal niewidzialnych nóżkach. W otoczeniu zabytkowych murów idealne proporcje i subtelny kształt były jeszcze bardziej widoczne. Ale wiecie, na czym NAPRAWDĘ polega niezwykłość  "Stone Edge Table"? Dobrze ilustruje to rysunek samego mistrza Nendo. 

 

Tak, dobrze widzicie. Nóżka pojedynczego stolika nie ma w ogóle podstawy!!! On nie ma prawa stać. Dopiero gdy połączymy kilka stolików, stają się stabilne. Gdy to zauważyłam, dotarło do mnie niemal filozoficzne przesłanie tego mebla. Kiedy jest nas więcej, jesteśmy dla siebie oparciem. W grupie siła. Rodzina, przyjaciele trzymają nas w pionie. Gdy jesteśmy samotni, tracimy równowagę... I tak dalej. 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com