>   Wydarzenia
Rygalik w natarciu
12 maja 2014, 08:30

Fot: Ernest Wińczyk

W krajach takich jak Włochy czy Wielka Brytania najlepsi designerzy są prawdziwymi gwiazdami. W Polsce niewielu jest projektantów, których nazwisko znane jest grupie trochę szerszej niż ścisła "branża". Jednym z nich na pewno jest Tomek Rygalik. Nie tylko świetnie radzi sobie na rodzimym rynku, ale też od lat rozwija skrzydła w Europie.

Na tegorocznych targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie widziałam mnóstwo mebli jego autorstwa. W różnych miejscach, na stoiskach różnych firm. Było ich naprawdę dużo, stanowczo za dużo, by pokazać wszystkie w jednym artykule w internecie... Postanowiłam, że zrobię selekcję i przedstawię wam mój subiektywny wybór najciekawszych projektów sygnowanych przez Studio Rygalik.

Polecam też mój film - wywiad z Tomkiem, który przeprowadziłam na stoisku Moroso podczas targów. Zapraszam - tutaj, do mojej kolekjci video, gdzie można ten film obejrzeć.  Na razie, na zachętę: u góry fotele "Morris", poniżej: krzesło "K1", wszystko z  Studio Rygalik.

Fot: Marta Wojtal
 

Dlaczego moja rozmowa z Tomkiem odbyła się na stoisku Moroso? A dlatego, że projektant od ładnych pary lat współpracuje z tą renomowaną włoską marką. Stworzył dla niej już kilka mebli. W tym roku Moroso wzbogaciło się o kolejne nowości polskiego designera. Należą do nich: komplet mebli "Dumbo", hokery "Sitting Bull" oraz krzesła "K1". 

Na początek "Dumbo". Na stoisku Moroso ten komplet mebli (krzesła i dwa rodzaje stolików) wystąpił w wersji "naturalnej", czyli w  kolorze jasnego drewna bukowego. 
 

Fot: Ernest Wińczyk


Dopiero potem dowiedziałam się, że "Dumbo" może być kolorowe. Podobnie jak "Sitting Bull" - na zdjęciu powyżej widać ten stołek po lewej stronie. Poniżej "Dumbo" i "Sitting Bull" w innych wersjach kolorystycznych.
 


 

Fot: Alessandro Paderni

Tomek Rygalik jest teraz dyrektorem artystycznym polskiej firmy meblowej Paged. Firma ta wielokrotnie prezentowała swoje produkty na mediolańskich targach, ale zawsze jako podwykonawca. W tym roku po raz pierwszy pokazała swoją własną kolekcję, i duża w tym zasługa jej nowego art-directora. Oto kilka mebli zaprojektowanych przez Tomka, które weszły w skład nowej, świeżutkiej kolekcji Pagedu. 


Fot: Jakub Certowicz, siedzisko w środku rzędu zaprojektowane przez Agnieszkę Pikus

Podobają mi się krzesła o nazwach "K2", "Dub", "Tolo" oraz "Lubi". Na zdjęciach poniżej pojawiają się w kolejności, w jakiej je wymieniłam.

Fot: Jakub Certowicz


 

Fot: Jakub Certowicz
 

Wiem, że dla Tomka Rygalika bardzo ważnym produktem była w tym roku "rodzina" mebli "K2" z kolekcji Pagedu, więc nie mogę jej tutaj pominąć.

Fot: Jakub Certowicz
 

Jeśli ktoś śledzi karierę Tomka Rygalika, to z pewnością wie, że poprzednio piastował on funkcję dyrektora artystycznego innej polskiej firmy - Comforty. I z tą firmą nadal łączą go chyba dobre relacje, bo na stoisku Comforty w Mediolanie nietrudno było wypatrzyć meble ze Studio Rygalik. Przykłady?

Oto seria "Opera" marki Comforty...


...oraz seria "Gnu" zaprojektowana dla tej samej marki.
 


A tak wyglądają krzesła "Gnu" w kolorze.
 

Fot: Ernest Wińczyk


Nie sądzicie, że warto zajrzeć pod blat stolików zatytułowanych "Xylo"? Czasem najciekawsze jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka :) I często właśnie takie szczegóły decydują o jakości całego projektu. 
 


No i na koniec - mój ulubieniec. Za wyjątkowo udany uważam fotel z podnóżkiem z serii "Collins". 

Fot: Ernest Wińczyk

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com