Atlas kwiatów
30 marca 2014, 10:35

Zachwyciły mnie talerze z kolekcji "Flora" produkowane przez duńską manufakturę Royla Copenhagen. Mój zachwyt był jeszcze większy, gdy poznałam ciekawą historię związaną z tą kolekcją.

Historia zaczęła się w osiemnastym wieku. Począwszy od roku 1761 przez 122 lata publikowane były kolejne części wielkiego atlasu botanicznego, w którym przedstawiono wszystkie znane wtedy gatunki roślin występujące na terenie Królestwa Danii. Atlas nosił tytuł "Flora Danica" i do dziś uznawany jest za jedno z najlepszych tego typu wydawnictw.

Jaki ma to związek z porcelaną? Otóż pod tą samą nazwą od 1790 roku powstawała zastawa, która miał być darem króla duńskiego Christiana VII dla carycy Katarzyny Wielkiej. Ostatecznie caryca zmarła przed otrzymaniem prezentu. Jednak do tego czasu malarz Johann Christoph Bayer zdążył ozdobić ręcznie 1802 porcelanowe elementy. Motywem dekoracyjnym były realistycznie namalowane kwiaty. Z tej zastawy pozostało do dziś 1530 elementów. Niektóre z nich są obecnie wykorzystywane przez dwór królewski Danii podczas uroczystości państwowych. Oto jeden z talerzy.
 


 

Obecnie zastawa "Flora Danica`" jest produkowana przez Royal Copenhagen jako najbardziej prestiżowa i ekskluzywna propozycja tej firmy. Tak jak 200 lat temu wszystkie dekoracje wykonywane są ręcznie. Ale równolegle z tą "królewską" powstaje też druga kolekcja pod tytułem "Flora". 

Zaprojektowała ją Anja Vang Kragh. To współczesna, tańsza wersja "skarbu narodowego" Danii. Elementy tej zastawy zdobi "tylko" kilkanaście motywów kwiatowych. Naczynia mają bardziej współczesną linię, ale rysunki roślin są równie realistyczne co w przypadku pierwowzoru. Dzięki nim można zamienić stół w kwitnący ogród o każdej porze roku.

Przedmioty marki Royal Copenhagen w Polsce można kupić w salonach Rosenthala i w sklepie internetowym www.sklep.rosenthal.pl

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com