Rzeczy do przejrzenia
19 lutego 2014, 09:04

 

Uwielbiam szklane, transparentne meble Glas Italia. Chociaż historia tej włoskiej firmy sięga początków ubiegłego wieku, dziś powstają w niej rzeczy ultranowoczesne. Dopiero gdy patrzę na nowatorskie w formie stoły, lustra, regały czy konsole, widzę, jak szlachetnym materiałem jest szkło i jak wiele niezwykłych przedmiotów można z niego zrobić.

 

 

Dla Glas Italia projektują najsłynniejsi współcześni designerzy, tacy jak choćby Alessandro Mendini, Patricia Urqioula czy Nendo. Ten ostatni stworzył ostatnio niezwykłe zwierciadło, które przypomina mi jakiś czarodziejski gadżet z książek o Harrym Potterze. "Mirror chair - Mirror Stool" górnej części jest to zwykłe lustro (grube na centymetr), ale odbicie, które widzimy, stopniowo zanika w dolnej części, gdzie lustro zintegrowane jest z siedziskiem – albo stolikiem, jak kto woli.

 

 

 

 

Inną nowością i dziełem innej gwiazdy designu, Piero Lissoniego, jest stół do jadalni, również wykonany ze szkła o grubości

1 cm. "Verglas" wygląda jak skonstruowany ze szklanych pudełek. Jest idealną ilustracją bardzo ważnego trendu ostatnich kilku lat – mebli wizualnie tak lekkich, jak to tylko możliwe. 

 
 
 
 

A jeśli ktoś woli nieregularne kształty, to podziwiać będzie stół "Quake", zaprojektowany przez Gartha Robertsa. Mebel ze szkła o grubości 15 mm ma nieregularny kształt blatu oraz nóg. Nie wiem, jak wam, ale mi przypomina dzieło rzeźbiarza. 

 

 

 

 

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki fotografowane są meble i akcesoria Glas Italia. Ustawiane są zawsze we wnętrzach przypominających starą fabrykę. A może zrujnowany pałac? (muszę się tego dowiedzieć!)  Dopiero na tym mocno chropowatym tle widać idealną gładkość i czystość linii. 

 

W Polsce meble Glas Italia można kupić m.in. w Warszawie w showroomie LAB, www.laboratorio.pl; w Łodzi w Atak Design, www.atakdesign.pl.

 

Warto zajrzeć na stronę internetową: www.glasitalia.com

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com