Twardszy niż głaz
18 lutego 2014, 09:26

 

Byłam niedawno w okolicach Modeny, odwiedzałam fabrykę i showroom (na zdjęciu powyżej fragment wnętrza) firmy Laminam produkującej innowacyjny materiał: spieki kwarcowe. To nazwa polska. W Europie materiał funkcjonuje pod nazwą producenta - Laminam. U nas chyba za bardzo kojarzyłby się z laminatem...

Obserwowałam cały proces produkcji spieków, więc mogłam dowiedzieć się wszystkiego u źródeł. Opatentowany przez Włochów materiał powstaje z mieszniny wody i minerałów, poddanej bardzo wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Dzięki specjalnej technologii "pieczenia" i "prasowania" powstaje materiał wyjątkowo twardy i odporny. Jak kamień? Nie, bardziej niż kamień!

 

 


Czy to jest "sztuczny kamień"? Raczej "kamień, który powstaje w sposób sztuczny". Jeśli dobrze pamiętam z lekcji geografii, to według wzoru "drobinki minerałów + nacisk + temperatura" powstały granity. Oprowadzający mnie po fabryce człowiek ujął to tak: "Przyroda na stworzenie kamieni potrzebuje milionów lat. My robimy to w czterdzieści minut".  

 


 

Spieki kwarcowe to materiał, który w zasadzie nie zmienia wyglądu. Jak długo - tego dokładnie nie wiemy, bo wynalazek ma dopiero 10 lat. Na razie firma daje gwarancję na 25 lat. W porównaniu z prawdziwym kamieniem spieki są bardzo lekkie. Z fabryki wyjeżdżają płyty o wielkości 3 x 1 metr, każda ma tylko kilka milimetrów grubości. Można je docinać. Ale wielkość płyt jest przecież ich ogromną zaletą. Nie chodzi tylko o względy wizualne. Wszyscy wiemy, że im więcej fug, tym więcej kłopotów, zwłaszcza na zewnątrz budynku, na przykład na tarasie czy nad basenem, i w miejscach wilgotnych, takich jak łazienka. A wszędzie tam spieki kwarcowe spisują się znakomicie.
 

 

 

Do czego można stosować spieki kwarcowe? Na podłogi, ściany, sufity, schody. Są dobrym materiałem na blaty kuchenne, bo po pierwsze są lekkie, a po drugie odporne na zarysowania (kiedy próbowałam zarysować płytę Laminamu monetą, starłam monetę). Nie wchłaniają płynów, więc nie straszny im olej czy czerwone wino. Łatwo je czyścić i konserwować. Można też z nich robić meble i drzwi. 
 


 

Bardzo dobrze spieki sprawdzają się na elewacjach budynków - oczywiście, jeżeli komuś zależy na tym, by ściany zewnętrzne budynku przez lata nie zmieniały się. Fabryka Laminamu koło Modeny istnieje od 9 lat i cały czas wygląda jak nowa. 



Oto inny przykład elewacji ze spiekami kwarcowymi. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, zamieczyszczenia powietrza, porosty i glony. Nie przyjmuje graffiti. 

 

 

Zaletą jest to, że możemy użyć tego samego materiału na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jeśli chcemy osiągną efekt spójności architektury, to wprost wymarzona sytuacja. Do wyboru jest wiele faktur (powierzchni) i kolorów. Ale uwaga! To są tylko te kolory, które naprawdę występują w naturze, w minerałach. Bo spieki kwarcowe wytwarzane są tylko i wyłącznie z naturalnych komponentów


 

Ciekawe są wzory, które producent proponuje na powierzchnie spieków. Znajdziemy wśród nich modne słoje drewna (kolekcje "Linfa" i "Kauri"). Bardzo dużym powodzeniem cieszy się kolekcja "Oxide", czyli spieki o fakturze chropowatego metalu. Są również wzory przypominające odciśnięte liście palmy, czy też może prehistorycznej paproci (kolekcja "Jungle"). Wybór deseni i kolorów jest naprawdę duży. Na zdjęciu poniżej kilka przykładów.


 

No dobrze, powiecie, wszystko brzmi świetnie, ale gdzie tu jest jakieś "ale"? Myślę, że tylko ci, którzy stosują spieki kwarcowe w praktyce, będą w stanie na to pytanie dobrze odpowiedzieć. Ja na razie mogę tylko zaznaczyć, że spieki kwarcowe nie pasują do każdego wnętrza. Czasem mogą być po prostu zbyt gładkie i zbyt idealne. Niedoskonałość naturalnych kamieni bywa przecież ich największą zaletą. W wielu miejscach, zwłaszcza tam, gdzie ważna jest historia lub prawdziwy, silny związek z naturą, zwykły marmur czy granit będzie wyglądać o niebo lepiej. Zadrapania, zarysowania, przebarwienia, pęknięcia i obłupane krawędzie - cały ten bagaż niedoskonałości będzie wręcz pożądany w wiejskim domu czy w odrestaurowanym pałacyku. A nawet w mieszkaniu w starej kamienicy.
 

Przedstawicielem firmy Laminam w Polsce jest Interstone z siedzibą w Mszczonowie.

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com