>   Zjawiska
Z Unikko przez świat
12 lutego 2014, 04:00


Piękny widok, prawda? A widzicie ten balon? Przyjrzyjcie mu się uważnie. Ma na sobie najpopularniejszy wzór fińskiej firmy Marimekko. Firma istnieje od lat 60. i specjalizuje się w produkcji taknin. A ten wzór nazywa się "Unikko" i ma już status "kultowego". Zobaczyć go można w domach całej Europy. Zazwyczaj zdobi zasłony okienne, obrusy, fartuszki, kubki, ściereczki, a ostatnio także buty i torby. Najpopularniejsze jednak są poduszki.

"Unikko" powstało w 1964 roku, zaraz potem, jak założycielka Marimekko, Armi Ratia, oświadczyła, że jej firma nie będzie produkować tkanin w kwiatki. Uzasadniała decyzję tym, że kwiaty zawsze lepiej wyglądają w naturze niż na tkaninach. Poza tym wtedy w wystroju mieszkań dominowały motywy floralne. To był taki banał! A ona chciała czegoś nowoczesnego, prostego, graficznego. Uważała, że kwiaty się do tego po prostu nie nadają.

Pracująca dla Marimekko projektantka Maija Isola zbuntowała się i nie posłuchała zalecenia szefowej. Zaproponowała wzór kwiatowy "Unikko". Kiedy tylko Ratia go zobaczyła, skapitulowała. Natychmiast włączyła go do kolekcji. Spełniał przecież wszystkie jej oczekiwania: był nowoczesny, prosty i graficzny. 

Jak się potem okazało, był również ponadczasowy. Nadal wygląda świetnie i wciąż jest bardzo lubiany. W tym roku przypada 50. rocznica jego powstania. Urodziny są obchodzone hucznie na całym świecie. "Unikko" lata więc balonem...


 

...albo samolotem...

 

 

Wkracza na pokazy mody...

 

 

... i przykleja się do autobusów...

 

 

...oraz do ścian w wagonikach metra.
 

 


 

O wszystkich wydarzeniach dotyczących jubileuszu można przeczytać na specjalnej stronie: www.marimekko.com/unikko

Jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, z okazji jubileuszu powstała też limitowana seria przedmiotów w całkiem nowej kolorystyce. 

Tkaniny i przedmioty marki Marimekko można kupić w Scandinavian Living

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com