Złota tykwa
18 lutego 2014, 07:47


Kiedyś przywiozłam wysuszony owoc tykwy z wakacji w Turcji. Kompletnie nie wiedziałam, co mam z nią zrobić, ale nie mogłam powstrzymać się przed jej zakupem na bazarze i wpakowaniem do walizki. Wiem, że owoce tykwy bywają wykorzystywane do różnych praktycznych celów. Mój akurat egzemplarz służył dokładnie "do niczego". Nie został, biedaczek, zamieniony przez lokalnego rzemieślnika ani w pojemnik, ani w lampion. Po prostu sobie jest. Jednak już sam gruszkowaty kształt był dla mnie na tyle fascynujący, że cieszyłam się zdobyczą przez wiele miesięcy. Lubiłam dotykać twardej powierzchni, trzymać owoc w rękach... Ot, takie małe dziwactwo. Dlatego wyobraźcie sobie moją radość, gdy zobaczyłam ten sam kształt w złotej lampie duńskiej firmy Light Years. Lampa nosi angielską nazwę "Calabash", co znaczy dokładnie "tykwa".

 

 


 

 

Oprócz tej złotej wersji są jeszcze srebrna, czerwona i czarna – wszystkie mocno połyskliwe, odbijające światło i otaczającą je rzeczywistość niczym szklane bombki na choince. Lusterka w kształcie gruszki. Cudo.

 

 

 

 

Tę serię lamp zaprojektowało studio Komplot Design. Założyli je w 1987 roku Boris Berlin i Poul Christiansen. Firma Light Years, która jest producentem "Calabasha", jest stosunkowo młoda, ale jej produkty można już kupić w Polsce (w sklepach Mesmetric, Indivi w Warszawie). Kolekcja lamp tej marki to kwintesencja duńskiego designu. Nie wiem, czy zauważyliście, że o ile włoskie lampy często bywają nieco "przeszarżowane", efekciarskie, to te duńskie są tak oszczędne w formie, tak pełne umiaru i tak skoncentrowane na funkcji, że aż trochę... nudne. Duńczycy mają chyba tak wielki szacunek do światła, tego dobra, którego wciąż im brakuje (tak jak nam), że podchodzą do tematu lamp z nabożnym wręcz skupieniem. Dlatego nigdy bym nie pomyślała, że zmysłowy i radosny "Calabash" powstał w Skandynawii. Chyba łatwo poddaję się stereotypom. 

 

 
 
KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com