>   Kuchnie
Nasi górą
13 lutego 2014, 05:38
Zdjęcia: Norbert Banaszyk     

 

 

Włoska? Niemiecka? Francuska? Nie, to polska kuchnia. Jedna z wielu, które zobaczyłam w showroomie firmy Zajc, nowoczesnym budynku przy wjeździe do Poznania od strony Warszawy. Justyna i Mariusz Zajcowie prowadzą swoje studio mebli kuchennych od 1995 roku. Ja poznałam ich firmę jakieś dwa-trzy lata temu, kiedy otwierali swój nowy showroom. Szczerze mówiąc, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Te kuchnie są naprawdę na światowym poziomie! Wzornictwo - pierwsza klasa, wykonanie - idealne. Serwis dla klienta - rewelacyjny. Ceny też z "wyższej półki", na kuchnię trzeba wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale to przecież kuchnia luksusowa.

 

Na zdjęciach przykład pierwszy z brzegu. Kuchnia oznaczona w katalogu numerem 010. W bardzo modnym, grafitowym kolorze. Nietypowy zestaw, z wyspą w kształcie litery H. A może to są dwie wyspy? Fronty są ręcznie profilowane, dwustronnie lakierowane. Tak zwana wysoka zabudowa (szafki stojące przy ścianie) jest wykończona w połysku. Natomiast fronty niskiej zabudowy (na wyspie) są matowe. Bardzo ciekawy efekt. 

 

 

 

Środkowy element, łączący dwa bloki wyspowe, wykonany jest z konglomeratu kwarcowego Silestone. Stalowe blaty mają grubość 12 mm. Dopasowano do nich szuflady renomowanej marki Hettich. Na wyposażeniu kuchni są również kosze cenionej marki Peka. Dlaczego o tym piszę? Pamiętajmy, że w kuchni liczy się nie tylko to, co widać na pierwszy rzut oka. Warto zawsze zajrzeć do szafki, sprawdzić, czy łatwo wysuwa się szuflada i co się w niej znajduje... Dobra kuchnia to cała maszyneria: niezliczone ilości śrubek, zawiasów, prowadnic, uchwytów, przegródek, koszy i kontererów. Wszystko powinno działać długo i bezproblemowo. Nie bez znaczenia zatem jest jakość tych właśnie akcesoriów. 

 

 

Jak na luksusową kuchnię przystało, w kuchni Zajc również AGD jest najwyższej klasy. Króluje Gaggenau. To z tej firmy pochodzi wielka chłodziarko-zamrażarka i osobna chłodziarka do wina. W łączniku między wyspami znajduje się płyta indukcyjna. Nad nią; solidny wyciąg (Falmec, także luksusowy) zapewnia szybkie pozbywanie się zapachów. 

 


Kuchnia Zajc, którą tu pokazałam, wymaga przestrzeni. Powinna stanąć w dużym, nowoczesnym domu. Wtedy będzie jego ozdobą i dumą właścicieli. Model raczej nie spodoba się tradycjonalistom i ludziom, którzy wyznają zasadę: "jak ma być solidnie, to tylko z drewna". Ciemna, graficzna, monumentalna - nie jest kuchnią dla każdego. Jest produktem "dla wymagających klientów".

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com