Spokój odnaleziony
13 czerwca 2019, 10:16

Jedna z najnowszych inwestycji dewelopera TPS Reapolis została zainspirowana skandynawską filozofią hygge, czyli celebracją prostych, codziennych przyjemności. Zaprojektowane przez architektów z Roark Studio osiedle Vialo w Gdańsku to dopracowana w każdym calu ostoja sielskiego życia, gdzie nowoczesna architektura przenika się z naturą i… sztuką.

Zgodnie z ideą hygge wnętrze mieszkalne powinno być osobistą przestrzenią, w której atmosfera ogniska domowego uprzyjemnia codzienne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Komfort miejsca i otoczenie urozmaicone zielenią pozwalają skupić się na naturze i ułatwiają odnalezienie spokoju, a to stanowi elementarną część doświadczania szczęścia. I tę właśnie sztukę tworzenia estetycznych wrażeń, dających przyjemne uczucie swobody i równowagi, architekci ze studia Roark przełożyli na projekt osiedla Vialo w Gdańsku Aniołkach przy ul. Kopernika. Miejsce to bez wątpienia można określić przemyślaną oazą spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Nieodzownymi elementami hygge są spokój, atmosfera i harmonia. I tymi właśnie trzema słowami zostały nazwane trzy budynki wchodzące w skład kompleks Vialo. Dominują tu stonowane barwy, oszczędny w formie design i naturalne materiały - drewno oraz kamień. W każdym z budynków znajdują się dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania z przestronnymi balkonami lub ogródkami. Maksymalnie duże, drewniane okna wpuszczają do wnętrz dużo poprawiającego nastrój światła. Osiedle nie bez powodu ulokowano blisko centrum Gdańska, ale jednak nieco na uboczu - cicha okolica pozwala odpocząć od turystycznego zgiełku i jest jednocześnie doskonale skomunikowana z trójmiejską metropolią.

Dla inwestora ważne było przygotowanie przestrzeni, która zapewni mieszkańcom spokój, wyciszenie i odprężenie również poza ich własnym mieszkaniem, bez konieczności opuszczania osiedla. Stąd dopracowane w szczegółach tereny zielone wokół budynków, urocze alejki i strefa relaksu.

- Teren, na którym zbudowano osiedle  bardzo nas urzekł, w koncepcji osiedla  postanowiliśmy zachować znajdujące się tam  drzewa owocowe i na ich bazie zaprojektować prywatny ogród dla mieszkańców. Myśląc o przestrzeni osiedla, zgodnie z filozofią hygge wzięliśmy pod uwagę pozytywne emocje, jakie towarzyszyć mogą przyszłym jego mieszkańcom oraz ich tryb dnia. Pomyśleliśmy, że po całym dniu pracy, szkoły czy innych obowiązków warto się zrelaksować, a wtedy czemu nie wybrać się do własnego ogrodu, poczytać książkę, spotkać się z sąsiadem czy zjeść jabłko prosto z drzewa - mówi Agnieszka Popławska-Boruc z zarządu TPS Reapolis.

http://www.ewaiwnetrze.pl/admin/./ckeditor/filemanager/userfiles/2019_czerwiec/Osiedle Vialo_TPS Reapolis (6).jpg

Doskonałym pomysłem jest zaprojektowana pod budynkami hala parkingowa, która całkowicie pozbawiła osiedle z ruchu samochodów. Architekci zgodnie uznali, że inspiracja filozofią hygge wymaga również włączenia w cały projekt akcentów sztuki. To odpowiedź na potrzebę obcowania z pięknem w różnych postaciach. Elementem wieńczącym realizację stał się zatem wielkoformatowy mural stworzony przez Ideamo, nawiązujący stylem do skandynawskich ilustracji, w których przewijają się wyraziste, florystyczne motywy. Całość realizacji oparto o kolory ziemi i łagodne, przyjemne dla oka linie.

Więcej o inwestycji: http://vialo.tps.pl/

Grupa TPS/Reapolis to zespół ekspertów, których pasją są nieruchomości. Grupa działa na rynku nieruchomości od 2005 roku i jest jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów w Polsce Północnej. Prężnie działa na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Inne  projekty to m.in. osiedle Obotrycka i Argentum. Grupa działa także na rynku nieruchomości komercyjnych jako zespół profesjonalnych zarządców.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com