>   Blog
Naturalnie i genialnie
28 listopada 2018, 09:40


"Medoc", Listone Giordano

Szukasz wyjątkowo szlachetnej, najwyższej jakości drewnianej podłogi? Polecam włoską markę Listone Giordano, w Polsce reprezentowaną przez firmę Forestile. Wielowarstwowe, drewniane podłogi tej marki to prawdziwe "ferrari wśród parkietów".

O tym, dlaczego produkty Listone Giordano są tak wyjątkowe, już pisałam na moim blogu. Ostatnio przedstawiłam dwie kolekcje: "Bicuit" projektu Patricii Urquioli oraz "Slide" autorstwa Daniele Lago ("Układanki parkietowe de luxe"), należące do szerokiej linii zatytułowanej "Natural Genius". Inne podłogi z tej linii są równie spektakularne i także warto je poznać. Zanim jednak przyjrzę się im pod kątem designu, zatrzymam się na chwilę przy faktach technicznych. Podłogi "Natural Genius" mają bowiem pewne ważne, wspólne cechy:

1. Gama kolorystyczna jest z reguły bardzo szeroka: od odcieni ciemnych, "wędzonych" aż po bardzo jasne.
2. Wszystkie parkiety można stosować także w przestrzeniach komercyjnych, są bowiem niezwykle trwałe i odporne.
3. Nadają się na ogrzewanie podłogowe. Listone Giordano jako jeden z nielicznych producentów ma w ofercie parkiety o takich parametrach, w dodatku potwierdzonych specjalnymi certyfikatami.

Wszystkie parkiety w linii "Natural Genius" projektowane są przez gwiazdy designu. Dlatego każdy wzór jest zarazem niebanalny i zgodny z aktualnymi trendami. Popatrzcie choćby na "Medoc", dzieło Michele de Lucchi, wybitnego architekta i designera, twórcę wielu znanych nie tylko we Włoszech budynków, wnętrz i przedmiotów, m.in. słynnej lampy Tolomeo (Artemide).

"Medoc", Listone Giordano

W kolekcji "Medoc" deski celowo mają nieregularne, trapezoidalne kształty - według założeń twórcy chodziło o zarys pnia, typowy dla starych desek podłogowych, w których starano się unikać przycinania, aby zapobiegać marnowianiu materiału. Powierzchnia jest wykończona tak, aby z daleka wydawała się szorstka, "nieheblowana". Oczywiście to tylko złudzenie, gdyż zastosowany tu rodzaj obróbki w połączeniu z ekologicznym olejowaniem gwarantuje idealną, aksamitną w dotyku fakturę.


"Medoc", Listone Giordano


Podobnie surowy wygląd ma kolekcja "Vibrazioni" zaprojektowana przez Marco Tortoioli Ricci. Ten multidyscyplinarny artysta kieruje obecnie firmą BCPT Associati, specjalizującą się w "systemach identyfikacji wizualnej, ze szczególnym względnieniem komunikacji dla lokalnych obszarów i miejsc". Dla Listone Giordano stworzył podłogę z idealnie prostych desek, których rzędy ustawione są względem siebie pod lekkim kątem. Deski występują w trzech odcieniach, wymieszanych niby-przypadkowo. Efekt jest bardzo mocny. To propozycja dla osób, które lubią podłogi wyraziste, przyciągające spojrzenia.

"Vibrazioni" , Listone Giordano


"Vibrazioni" , Listone Giordano


A teraz zapraszam do tańca! "Foxtrot" - tak nazywa się wzór autorstwa Matteo Nunziati, specjalisty od projektowania nie tylko mebli, ale też luksusowych hoteli i spa. "Foxtrot" to geometria, spokój i elegancja w całkiem nowym wydaniu. Na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że to tradycyjnie układana podłoga, dopiero po chwili widzimy, że siatka podziałów jest jednak dość nietypowa, dynamiczna, "unowocześniona".


"Foxtrot", Listone Giordano


"Foxtrot", Listone Giordano

Cienkie elementy z drewna tekowego odzyskane w procesie recyklingu. Połączone, tworzą duże, kwadratowe obrazy. Możesz położyć je na podłodze albo na ścianie. Taki jest parkiet "Quadrone", którego pomysłodawcami byli dwaj designerzy: Michele de Lucchi i Philippe Nigro. W portfolio Listone Giordan niewiele jest podłóg tekowych. "Quadrone" zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na aspekt ekologiczny. Podziw budzi także precyzyjnie zaplanowany, dekoracyjny rytm desek, który sprawdzi się zarówno we wnętrzach loftowych, jak i klasycznych.


"Quadrone", Listone Giordano


"Quadrone", Listone Giordano


Nie wiem, jak wy, ale ja widzę w rysunku podłogi "Avenue" siatkę ulic na Manhattanie. Wyczuwam tu klimat i atmosferę Nowego Jorku na początku XX wieku. I jestem pewna, że inspiracją były dzieła malarstwa z nurtu abstrakcji geometrycznej. Tę kolekcję stworzył dla Listone Giordano gigant włoskiego designu i architektury Matteo Thun. Architekt i projektant z Mediolanu, który około czterdzieści lat temu współtworzył słynną Grupę Memphis.


"Avenue", Listone Giordano

Więcej zdjęć i informacji o kolekcji "Natural Genius" możecie znaleźć na stronach:

https://www.listonegiordano.com/en/natural-genius/

O podłogach Listone Giordano przeczytacie na stronie polskiego przedstawiciela marki, firmy Forestile:

http://forestile.pl/producenci/#listone-giordano

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com