>   Blog
Ideał pod stopami
19 lutego 2018, 10:37


Podłoga ze starego teaku z kolekcji Quadrone, Listone Giordano

Podłoga drewniana jest tym elementem wystroju domu, w który zawsze warto inwestować. Kanapę czy tapetę łatwo zmienić, ale podłoga musi zostać na lata. Zatem jeśli kogoś na to stać, powinien wybrać to co w podłogowym świecie najlepsze. Na przykład Listone Giordano.

To najsłynniejsza włoska marka podłóg drewnianych. Wcześniej widziałam parkiety Listone Giordano tylko na zdjęciach w Internecie. Teraz miałam okazję przyjrzeć się im z bliska. I było dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego produktu wysokiej klasy: na fotografiach mi się podobały, a w rzeczywistości mnie po prostu zachwyciły. Bo dopiero osobisty kontakt pozwala w pełni docenić ich geniusz.

Miejscem mojego "spotkania" z podłogami Listone Giordano był warszawski salon podłóg drewnianych Forestile przy ul. Stawki 4b. Forestile to firma rodzinna, specjalizująca się w sprzedaży i realizacji parkietów na indywidualne zamówienie. Stworzyli ją 24 lat temu i prowadzą do dziś Joanna i Grzegorz Jezierscy. To ludzie z pasją, którzy do swojej pracy podchodzą z ogromnym zaangażowaniem. O podłogach potrafią opowiadać godzinami, bo wiedzą na ich temat naprawdę dużo. Sześć lat temu zostali przedstawicielami Listone Giordano na Polskę. Co to oznacza? Otóż to, że jeśli ktoś chce w Polsce kupić podłogę słynnej włoskiej marki, ma zapewnioną pełną opiekę ze strony Forestile. Od projektu poprzez dostawę, ułożenie, aż po serwis przez cały okres użytkowania!


Podłoga z kolekcji Vibrazioni, projekt: Marco Tortoioli Ricci

Dla mnie podłogi Listone Giordano są po prostu doskonałe. Idealnie gładkie i miłe w dotyku  - aż chce się po nich biegać na bosaka! Zrobione z drewna o pięknym rysunku i zawsze interesującym odcieniu. Deski w tych podłogach są zawsze typu warstwowego*, przylegają do siebie ściśle, a w trakcie użytkowania nie odkształcają się, nie pękają, nie zmieniają barwy ani innych właściwości. Są łatwe w czyszczeniu i konserwacji.

Skąd ta perfekcja? Przepis na sukces jest złożony. Zaczyna się na stosowania tylko najwyższej klasy drewna, a kończy na innowacyjnych technikach jego zabezpieczania. U podstaw tego wszystkiego tkwi długa historia firmy.

Listone Giordano jest włoską firmą rodzinną. Założył ją w 1870 roku Eugenio Margaritelli. Teraz właścicielami jest kolejna, trzecia generacja rodziny Margaritellich. Główna siedziba firmy znajduje się w Perugii, a produkty są wykonywane w 100% we Włoszech, w jednej fabryce. Najważniejszym surowcem dla firmy jest dębina pochodząca z Francji. W 1947 roku dziadek dzisiejszych właścicieli został właścicielem dębowych lasów pocysterskich w Fontaine. Wyobraźcie sobie, że dęby, z których wykonuje się parkiety Listone Giordano, mają po 180 lat! Oczywiście w miarę wycinania starych drzew dosadzane są nowe. Lasu nie ubywa, a jakość drewna używanego w firmie pozostaje na niezmiennie najwyższym poziomie.


Fotografia z początków firmy Listone Giordano


Dzisiejszy skład drewna i tartak Listone Giordano wśród lasów Fontaine, Francja

Niewiele osób wie, że firma Margaritellich jako pierwsza na świecie zaczęła produkować deski warstwowe. Ten rodzaj podłogi stworzył dla rodziny Margaritelli w 1984 roku naukowiec i inżynier Giuglielmo Giordano. Chodziło mu o zapobieganie zniekształcaniu podłóg drewnianych. Wiadomo, że lite deski deformują się pod wpływem wilgoci, temperatury i innych czynników zewnętrznych. Warstwowe są bardziej odporne. Wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę. Na cześć genialnego profesora firma przyjęła nazwę Listone Giordano. A same deski warstwowe stały się po pewnym czasie najbardziej rozpowszechnioną formą podłóg drewnianych.*


Profesor Giuglielmo Giordano, wynalazca deski warstwowej

Wierzchnia warstwa deski Listone Giordano to zawsze drewno wysokiej klasy. Firma używa różnych gatunków, ale najbardziej charakterystyczny jest dla niej szlachetny, stary dąb. Ktoś mógłby powiedzieć: "No i co z tego, przecież inne firmy też produkują deski tego typu?" Cóż, prawda jest taka, że deska desce nierówna. W przypadku Listone Giordano wiek i jakość samego dębu to oczywiście sprawa kluczowa, ale ważne jest też to, że deski są długo sezonowane, a dzięki specjalnej konstrukcji i innowacyjnej technologii klejenia - wyjątkowo stabilne i świetne na ogrzewanie podłogowe. Do tego dochodzi sprawa zabezpieczenia, czyli olejowania lub lakierowania. Tu firma ma swoje własne patenty, które wypracowano na podstawie wieloletnich doświadczeń. Zalety naturalnego surowca idą zatem w parze z nowoczesną technologią.
 

Podłogi z kolekcji Atelier Traccia i Atelier Desir wykonane są ze 180-letnich dębów z Fontaine w Francji
 


Podłoga z edycji specjalnej: Slide, projekt Daniele Lago

Mnie najbardziej podoba się to, że parkiety Listone Giordano układane są bezszczelinowo, i że nie słychać głuchego stukotu, gdy po nich chodzę. Zaskoczył mnie natomiast fakt, że wszystkie podłogi tej marki są pokrywane jonami srebra, co zapewnia im antyseptyczność. To ważne, gdy w domu są alergicy oraz małe dzieci, które, jak wiadomo, najbardziej lubią bawić się na podłodze.

Wszystkie objęte są wieloletnią gwarancją. Mają też odpowiednie certyfikaty związane z bezpieczeństwem i ekologią, dlatego architekci mogą je bez obaw stosować w budownictwie. Nic dziwnego, że tak chętnie wybierane są do miejsc użyteczności publicznej. Można je spotkać w najbardziej znanych budowlach świata, takich jak Burj Khalifa w Dubaju czy też Casa Batlo projektu Gaudiego w Barcelonie. Posiadaniem parkietu najlepszej włoskiej marki mogą poszczycić się najbardziej luksusowe hotele, restauracje i butki (np. Bulgari) na wszystkich kontynentach. W 2006 roku podłogi Listone Giordano zagościły nawet w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.


Wystawa "Listone Giordano. Natural Genius" w Guggenheim Museum w Nowym Jorku

Firma nieustannie się rozwija. Ostatnio współpracują z nią wybitni projektanci, tacy jak Patricia Urquiola, Michele de Lucchi, Philippe Nigro, Marco Tortoioli Ricci, Matteo Nunziati. Tworzą niezwykłe, nowoczesne kolekcje podłóg, które zachwycają nowatorskim podejściem do tematu. Dzięki nim Listone Giordano to nie tylko firma znana z przełomowych technologii, ale też innowacyjnego wzornictwa. Ale to już osobny temat, napiszę o nim innym razem.


Podłoga Biscuit, projekt: Patricia Urquiola


Dębowe deseczki z kolekcji Biscuit projektu Patricii Urquioli są tak dekoracyjne, że można je układać także na ścianach


Podłogi Listone Giordano są tak różnorodne, że pasują do wnętrz w każdym stylu. Wnętrzom nowoczesnym dodają ciepła i przytulności.


* Deska warstwowa to taka, która na wierzchu ma kilkumilimetrową warstwę szlachetnego i twardego gatunku drewna (np. dąb), pod nią natomiast sklejone warstwy drewna o innej gęstości (np. brzoza lub klon). Dlaczego deska warstwowa jest lepsza od litej deski? Nie chodzi tylko o oszczędność surowca i obniżenie kosztów. Dolne warstwy mają właściwości odprężające, co oznacza, że deska ma większą stabilność, nie ulega deformacjom.
 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Forestile. Polecam stronę internetową forestile.pl

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com