Królestwo giętych mebli
5 lutego 2017, 07:12


Na pierwszy rzut oka krzesła firmy TON nie wyróżniają się nieczym szczególnym. Po prostu krzesła. Ale spróbujcie usiąść na jednym z nich, na choćby na "Merano". Idę o zakład, że będziecie zdumieni komfortem, jaki wam zaoferuje. Na pewno wcale nie będzie się wam chciało wstawać...



Tak, właśnie takie są krzesła TON: poste i superwygodne. Aby zobaczyć i przetestować większą ich liczbę, możecie wybrać się do salonu TON w Warszawie, na Al. KEN 47/U10. Okazją do wypróbowania mebli będzie też STREFA DESIGNU ewa & wnętrze na Targach Dom Inteligentny. w Warszawie w dniach 3-5 marca 2017. 
 


 

Słynąca z produkcji superwygodnych krzeseł firma TON stosuje technologię opracowaną już z XIX wieku. Najbardziej znanym modelem TON jest pochodzące z 1859 roku krzesło "No 14", dzieło Michaela Thoneta, wiedeńskiego wynalazcy i autora innowacyjnej technologii metody gięcia drewna. To krzesło kultowe, uważane jest za pierwszy w historii mebel produkowany masowo, ikona i symbol ponadczasowego designu. 




Początki fabryki mebli w Bystricy pod Hostynem (Czechy), gdzie główną siedzibę ma dziś firma TON, sięgają XIX wieku. W 1861 roku w Bystricy została otwarta fabryka mebli giętych należąca do rodziny Thonetów. Zastosowano w niej nie tylko innowacyjną technologię, lecz także niecodzienny system organizacji pracy, w którym zatrudnieni pracownicy specjalizowali się wyłącznie w jednym rodzaju wykonywanej działalności. W połączeniu z unikatową technologią pozwoliło to na obniżenie kosztów produkcji i umożliwiło ekspansję na światowe rynki. Już 10 lat po otwarciu w fabryce produkowano w ciągu roku 300 000 tysięcy sztuk giętych mebli. 


Kontynuatorami dzieła Michaela Thoneta po jego śmierci w 1871 roku byli jego dwaj synowie August i Karol (Bracia Thonet). Popularność mebli produkowanych przez rodzinę Thonetów zachęciła ich do otwierania kolejnych fabryk w różnych miejsach na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Także w Polsce (np. Radomsko). 



 

Po I Wojnie Światowej, w 1922 roku doszło do połączenia firmy Braci Thonet z firmą Kohn-Mundus. I do zmiany nazwy na Thonet-Mundus. Powstały tak międzynarodowy koncern istniał do 1940 roku, a do końca II Wojny Światowej był zarządzany przez administratora mianowanego przez III Rzeszę. 

Po II wojnie fabrykę w Bystricy przejęło państwo. W 1946 roku firma Thonet na terenie Czechosłowacji stała się "przedsiębiorstwem krajowym", a w roku 1953 zmieniła nazwę na TON, skrót od słów: Továrna Ohýbaného Nábytku. Po zmianie sytuacji politycznej w Czechach w 1989 roku organizacyjna struktura firmy została zmieniona, a od 1994 roku TON figuruje jako spółka akcyjna. 


Obecnie TON rozszerza możliwości tej technologii, łącząc ją z nowoczesnymi pomysłami projektantów. W ten sposób powstają krzesła i stoły, które z jednej strony spełniają dzisiejsze wymagania dotyczące wyglądu i funkcji, z drugiej, są wynikiem tradycyjnego rozumienia materiału, jakim jest drewno. 

Wśród najnowszych modeli na uwagę zasługuje kolekcja siedzisk "Split", stworzona dla firmy TON przez jednego z najsłynniejszych współczesnych projektantów Arika Lev'ego. "Przenieść przeszłość w przyszłość" - tak Arik Levy opisuje swoją inspirację. Krzesło otrzymało nagrodę Red Dot Award 2016 w kategorii Product Design. Na zdjęiu poniżej: rodzina siedzisk "Split".



 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com