>   Blog
Konkurs w kolorach tęczy, cz. 1
9 marca 2015, 04:11

  UWAGA WPIS GOŚCINNY ROSENTHALBLOG.PL

 


Kiedy przymkniemy oczy i spróbujemy wyobrazić sobie kolor żółty, przychodzi nam na myśl ciepły blask słońca, falujące łany zbóż i swojski słonecznik. Same pozytywne skojarzenia! Nic dziwnego, że lubimy żółć w swoim otoczeniu. Kolor ten wyjątkowo skutecznie powiększa optycznie pomieszczenia.
 
 
 

Również sprzęty, meble, artykuły dekoracyjne w kolorze żółtym wnoszą światło i budzą pozytywne skojarzenia: z latem, piaszczysta plażą i słońcem. A "Słoneczniki" Van Gogha w rankingu rozpoznawalności obrazów wielkich mistrzów biją wszelkie rekordy...
 
 
 
 
Żółty należy do tradycyjnej, podstawowej palety barw. Kiedyś stosowany był w malarstwie i rzemiośle jako namiastka złota, również współcześnie stosuje się zastępczo kolor żółty w druku i tzw. digital art.
 
 
 
 
Ponieważ przykuwa uwagę, a jednocześnie kojarzy się przede wszystkim pozytywnie, wykorzystywany bywa często w celach komercyjnych, głównie w reklamie. Najlepszym przykładem jest logo McDonald's. Takie przesłanie wiąże się też zapewne z kolorem taxi w Nowym Jorku, słynnych yellow cabs.
 
 
 

Być może z tego też powodu bardzo często używał żółcienia Andy Warhol, król pop-artu, starając się jak najskuteczniej dotrzeć do maksymalnie dużego grona odbiorców jego sztuki. Kolor ten symbolizuje wiedzę i mądrość, a ludzi lubiących żółty cechuje podobno spontaniczność, otwartość i radość.
 
 
 
 
Współcześnie jest jednym z najchętniej stosowanych kolorów przez dekoratorów wnętrz, bo powiększa optycznie pomieszczenia, nadając im równocześnie wiele ciepła.
 
 
 
Pojawia się na porcelanie zdobionej motywami kwiatowymi, a we "włoskiej fabryce designu" jest jednym z najczęściej spotykanych kolorów i trudno sobie wyobrazić kolekcje Alessi bez drobnych, zabawnych przedmiotów w tym słonecznym kolorze. Również oferta innego włoskiego giganta, Kartella, pełna jest żółtych odcieni, od drobnych akcesoriów począwszy, na lampach i meblach kończąc.
 
 
 
 
Jeśli to właśnie żółty jest Waszym ulubionym kolorem - zostawcie pod tym postem lub pod adresem:
ewa.mierzejewska@ewaiwnetrze.pl (w tytule maila: Konkurs w kolorach tęczy) komentarz, odpowiadający na pytanie:
 
Dlaczego lubicie tę barwę, z czym Wam się kojarzy i jakie wywołuje wspomnienia?
 
Na autora najlepszego komentarza czeka atrakcyjna nagroda: kieliszek do jajka "Cico" proj. Stefano Giovannoni marki Alessi, oczywiście w kolorze żółtym!
 
 
 
Wyniki konkursu poznacie pod koniec marca!
 
Zapraszamy do wspólnej zabawy :)
 
Konkurs przez cały marzec trwał będzie także na blogach: rosenthalblog.pl oraz na inkpink.pl
 
 
KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com