Era Lithosa
10 października 2014, 11:51


Kamień na ścianie może wyglądać zupełnie inaczej. Do takiego wniosku doszli dwaj bracia, Włosi Claudio and Alberto Bevilacqua, którzy w 2007 roku założyli firmę Lithos Design. Ich ojciec zajmował się kamieniarstwem przez 30 lat. Synowie mieli przejąć po nim schedę. I zrobili to. Ale do tradycyjnego materiału podeszli w zupełnie nowatorski sposób.



Pomysłem braci Bevilacqua było uzyskanie w płaszczyźnie kamienia efektu 3D. Zwyczajne, gładkie płyty, które były dotąd standardem, postanowili zamienić w reliefowe kompozycje. Opracowali w tym celu specjalną technologię cięcia i szlifowania kamienia. Wymyślili nowe urządzenia i opatentowali je. Z pomocą projektanta Raffaello Galiotto zaczęli projektować trójwymiarowe wzory, które można wycinać w kamiennych płytach. 
 


Obecnie firma Lithos Design ma w ofercie kilkanaście kolekcji wzorniczych. Produkuje moduły, które dzięki specjalnemu systemowi łatwo zamontować na ścianie. Wszystkie produkty są z naturalnego kamienia. Zazwyczaj są to kamienie tzw. miękkie - na przykład marmur i piaskowiec - które w odróżnieniu od twardych granitów dają się dość łatwo modelować. 

W każdej kolekcji Lithos Design mamy do wyboru wiele wariantów. Ponieważ każda kolekcja jest zupełnie inna, postanowiłam napisać o nich osobno. Dziś pokażę wam tylko jedną, ale za to spektakularną. To kolekcja "Pietre Luminose". Kamienne slaby są w niej podświetlane od spodu, a światło przenika przez cieńsze warstwy kamienia. Na pewno widzieliśccie podświetlane płyty onyksu. Ale czy widzieliście już także podświetlany marmur? 

Obejrzyjmy zatem całą kolekcję i wszytskie rysunki świetlne", jakie w niej występują. Po lewej pokazuję podświelony fragment muru, po prawej - ten sam, ale bez włączonego światła. Zwróćcie uwagę, że nawet bez elektryczności bogato rzeźbiona okładzina wygląda zawsze bardzo interesująco. 

Zaczynamy. Oto wzór "Antares". Bardzo organiczny, niemal... zwierzęcy.

 

"Naos". Mój ulubiony deseń w tej kolekcji. 

 

"Polare". Niektórym przywodzi na myśl pantofelkja z lekcji bilogii. Ja widzę ziarna fasoli.

 

Inspirowany roślinnością "Alcor".

 

A co powiecie na "Sirio"?

 

Dla fanów geometrii: "Rigel".


Dla zwolenników minimalizmu: "Mizar".


Efekt, jaki daje tak rzeźbiony i podświetlony kamień jest bardzo mocny. Podświetlona kamienna ściana przykuwa wszystkie spojrzenia. Dlatego moim zdaniem tak świetnie ta kolekcja Lithos Design sprawdza się we wnętrzach użyteczności publicznej: w hotelowych lobby, w restauracjach, salonach spa. Na zdjęciu poniżej: bar w klubie The Room w hotelu Radisson w Hamburgu.
 


Do wykuwania fantazyjnych wzorów w kamieniu specjaliści Lithos Design używają maszyn numerycznych. Podobno każdy fragment jest jeszcze później ręcznie gładzony, aby wynik procesu był absolutnie perfekcyjny. W niezywkłych produktach Lithos Design spotykają się różne światy: współczesnego designu, wysokiej technologi i wielowiekowej tradycji - wszak kamień to najstarszy materiał  stosowany we wnętrzach, a reliefowe kompozycje rzeźbione w kamiennych płytach zdobią niejedną budowlę sprzed stuleci.

Warto o tym pomyśleć, gładząc dłonią powierzchnię "lithosowej" ściany. Na razie dotknąć i zobaczyć "na własne oczy" produkty Lithosa można tylko w showroomie The Prime na ul. Kopernika 5 w Warszawie (The Prime jest jedynym przedstawicielem marki Lithos Design w Polsce).

Ceny kamiennych modułów Lithosa są bardzo wysokie. Unikalność zawsze kosztuje. Za metr kwaratowy reliefowej ściany trzeba zapłacić od około tysiąca do nawet kilku tysięcy... euro. Jednak coś mi mówi, że mimo tych kosztów już wkrótce kamienne cuda będziemy mogli podziwiać w innych miejscach w Polsce.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com