Snoopy, Flos

 

Lampka biurkowa, która nosi takie samo imię jak pies, bohater znanej kreskówki. Należy do moich ulubionych przedmiotów. Dostała mnóstwo nagród za doskonałe wzornictwo i jest eksponatem w najsłynniejszych muzeach świata. Nieustannie zadziwia mnie fakt, że nie powstała na przykład rok czy dwa lata temu... Tak bardzo jest aktualna, świeża, zgodna z dzisiejszym poczuciem estetyki. A przecież Achille Castiglioni zaprojektował lampę ją w 1967 roku!

Poczucie humoru, perfekcyjna jakość, doskonała użyteczność - tylko największych twórców stać na połączenie wszystkich tych cech w jednym przedmiocie. Achille Castiglioni był prawdziwym gigantem. Geniuszem, od którego całe pokolenia uczyły się dobrego projektowania. Współpracował z braćmi - Pierem i Livio. Stworzyli razem mnóstwo wspaniałych mebli i innych przedmiotów, a do dziś trwają spory o to, który z nich jest bardziej dziełem samego Achille, a który "pracą zbiorową"... Także Snoopy podpisywany bywa jako obiekt zaprojektowany przez duet Piero-Achille. 

Ale wróćmy do lampki. Podstawa jest ciężka i stabilna, wykonana ręcznie z białego marmuru. Obrotowy klosz z emaliowanego na czarno lub biało (!) metalu działa jak regulator oświetlenia. Lampa emituje łagodne, równomiernie rozproszone światło, idealne do czytania i pisania przy biurku. Piękna i jednocześnie zabawna forma nie przeszkadza w wydajności i funkcjonalności. To właśnie takie rzeczy zyskują po latach miano "ikon designu".

 

Wszystkie topy miesiąca
Witrażowa szafka
Lampa glamour
Biureczko ze skóry
Niezwykła konsola
Fotel jak wstążka
Stolik-pomocnik
Kanapa ogrodowa
Lampa mosiężna
Stół do jadalni
Misa dekoracyjna
Lampa podłogowa
Wyciskarka do cytryn
Regał-rzeźba
Korkociąg
Zegar ścienny
Lampka biurowa
Stolik kawowy
Niezwykła sofa
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com